No- Att smälta is

Under veckans no-lektion fick eleverna i uppgift att prova vilken metod som smälter is på snabbaste sätt. Eleverna fick komma med egna teorier om vilken metod som var snabbast. Vi skrev upp alla förslag på tavlan och sedan fick eleverna en varsin isbit för att prova sina teorier. Isbiten lade vi i en fryspåse och knöt ihop påsen för att förhindra att det skulle bli blött överallt.

Eleverna provade att sitta på isbiten, lägga den innanför sina kläder, sätta den i armhålan, linda in isbiten i en tröja, pressa isbiten mellan händerna, gnugga den mellan sina händer, blåsa på den, stoppa den i munnen och försöka slå sönder isbiten. Resultatet av testet blev att isen smälte snabbast genom att gnugga den mellan händerna. Värmen från händerna som gnuggas ihop fick isen att smälta fort.

Författare: Veronica Schäf

Klassblogg för klass 1b på Wasaskolan

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *